PostHeaderIcon Peter Wilsen

_IGP0079

Začal som hrať na gitare v roku 1999, spieval som si len popri tom ale časom som zistil ze spev ma bavi viac a začal som sa tomu naplno venovať..V roku 2001 som nastúpil na súkromné hodiny operného spevu do Košíc kde som sa vzdelával asi 2 roky u profesora z konzervatória a profesionálneho speváka z Národneho divadla. Tých bývalých kapiel bolo dosť, taka vážnejšia bola Wetflame s ktorou sme dosľ koncertovali doma i v Maďarsku..Ostali mi pekné spomienky. Do Tristany som prišiel v roku 2003.. V rokoch 2005–2006 som mal asi rok a pol pauzu, späť som sa vrátil v septembri 2006. Ešte niečo širsie zo súkromia: naj hudobný album: Journey- Raised on radio naj film: The Shawshank Redemption naj kniha: W.E. Frankl- Lekárska péče o duši (cz. preklad) naj jedlo: pizza s olivami naj nápoj: ananasový džús


 
  • Metalopolis.net:TRISTANA – Rozhovor s Petrom Bradáčom

V tábore slovenskej speedovej jednotky sa toho udialo v poslednom čase veľmi veľa. Svoje niekoľkoročné pôsobenie na metalovej scéne zúročila TRISTANA na debutovom albume „Back To The Future“, prebehla v nej personálna zmena na dôležitom poste a v neposlednom rade odohrala koncerty za účasti zahraničných hviezdnych mien. Na decembrovom koncerte v Bratislave, ktorý som si samozrejme nemohla nechať ujsť, som sa s Petrom dohodla na krátkom rozhovore.

V decembri 2003 ste pokrstili váš prvý album. Vhodnejšieho krstného otca ako je Amok (šéf EPG Rock On!, pozn. aut.) ste si ani nemohli vybrať. Je známe, že Amok je dlhoročným priateľom a fanúšikom vašej kapely… Aká atmosféra vládla na koncerte? Prežívali ste tento koncert intenzívnejšie ako iné live akcie?

Koncert sa vydaril, klub bol úplne plný, ľudia sa bavili, spievali s nami. Mňa trochu trápila chrípka, ale nakoniec to dobre dopadlo.

Ak mám povedať pravdu, o albume viem len toľko, že ho naspieval Hrniec a vyšiel u Leviathan Records. Žiaľ, nepočula som z neho jedinú skladbu, keď, tak len na koncertoch. Mohol by si nám nahrávku trochu bližšie predstaviť? Napríklad kde ste materiál nahrávali, koľko skladieb je na albume…

Album bol nahraný pred mojim príchodom do kapely, ale čo viem, tak sa volá „Back To The Future“, je na ňom deväť skladieb a bol nahrávaný v Hlohovci. V recenziách v Nemecku získal veľké uznanie, keď predbehol niektoré známe fínske či talianske speedové kapely.

Prvý album je na svete, ešte sa asi nestihol dostať ku všetkým vašim fanúšikom a vy už pracujete na nových skladbách, na ktorých by si sa mal prvýkrát podieľať aj ty. Nechávajú ti chalani dostatočne veľký priestor pre tvoje nápady a kreativitu?

Na nových skladbách spolupracujem aj ja, priestor mi vyhovuje, moje skladby slúžia na spestrenie, hudba TRISTANY sa zakladá na Hrncových nápadoch.

Ako je to v TRISTANE s textami? Píšeš si ich sám alebo nemáš vôbec problém identifikovať sa s myšlienkami niekoho iného? Diskutujete v rámci kapely o význame textov?

Od môjho príchodu do TRISTANY sú texty mojou záležitosťou. Spievam svoje myšlienky. Texty sú dôležité, dávajú skladbám umelecký rozmer.

V TRISTANE pôsobíš pomerne krátky čas. Ako si sa do kapely vlastne dostal? Poznal si TRISTANU predtým, ako si sa stal jej členom? Sníval si o tom, že sa raz staneš ich spevákom? Vieš, niečo v štýle Tima Rippera Owensa a JUDAS PRIEST :-)))

Mal som svoju vlastnú rockovú kapelu, ktorá sa ale rozpadla. Túžil som po „hotovej“ kapele s kvalitným obsadením. V jednom časopise som sa dočítal o TRISTANE. Tak som sa im ozval, stretli sme sa a čosi spolu zahrali. Spokojnosť bola na obidvoch stranách. Do JUDAS-u sa až tak nevyznám.

Máš spevácke vzory? Počúvaš výlučne len melodické metalové kapely alebo sa občas pre zmenu vydáš aj do tvrdších metalových vôd? Možno sa to oplatí už len kvôli inšpirácii.

Tých vzorov je mnoho: Joey Tempest, Fabio Lione, Sebastian Bach. Za úplne najgeniálnejšieho speváka ale pokladám Karla Gotta. Tvrdšie metalové žánre vôbec nepočúvam, skôr tie komerčnejšieho typu: art, heavy, speed a potom veľa rocku a klasiky.

Vráťme sa ešte na chvíľu k vašim koncertom. Hneď pri prvom vystúpení s TRISTANOU si stál, samozrejme aj s ostatnými, na jednom pódiu s Rolandom Grapowom! Zajamovali ste si spolu v skladbách „I Want Out“ a „A Tale That Wasn“t Right". To s človekom asi poriadne zamáva, zvlášť ak si možno prežíval ešte aj trému z prvého koncertu. Aké boli Tvoje pocity?

Čosi som odspieval s predošlou kapelou, tak s trémou problém nemám. Bol to určite veľmi pekný zážitok, voľakedy dávno, keď som mal jedenásť rokov, som počúval HELLOWEEN a ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že si raz zahrám s ich gitaristom. A to hneď prvý koncert s TRISTANOU. Pekný debut.j TRISTANE

Nedávno ste vystúpili v Bratislave spolu s DEAD POETS SOCIETY, DOOMED a SPECIAL GUEST. Napriek tomu, že ste odohrali bezchybný set, ktorý sa mi páčil viac ako kedykoľvek predtým, museli ste čeliť (ostatné kapely nevynímajúc) veľmi chladným reakciám. Nedokázali ste skryť sklamanie, čo bolo úplne pochopiteľné. Mám pocit, že je to večný problém bratislavských fanúšikov, pričom si možno ani neuvedomujú, že kapely tým dokážu dokonale odradiť. Stretli ste sa už niekedy s takým odmeraným publikom?

Asi nie, publikum bolo fakt hrozné. Trochu ma to trápilo, ale neskôr som sa dozvedel, že tam boli rôzne bratislavské kapely, ktoré nás asi vnímali ako konkurenciu. Ja tlieskam s radosťou všetkým kapelám a keď sa mi niečo páči, tak to pochválim. Mňa to nič nestojí a druhému to dá veľa.

Na koncertoch hrávate často cover verzie STRATOVARIUS, menovite „Hunting High & Law“ a „4 000 Rainy Nights“. Sleduješ, aké personálne zmeny v tejto kapele práve prebehli? Aký je tvoj názor na speváčky v metale? Myslíš, že môžu získať rovnaký rešpekt a uznanie ako ich mužskí kolegovia?

STRATOVARIUS je moja obľúbená kapela, tak som to v poslednom čase sledoval. Je mi ľúto Kotipeltov odchod, lebo mi bol sympatický nielen ako spevák, ale aj ako človek. Ženské vokály sa mi veľmi páčia (rovnako ako ženy :-))), a to nielen v popovej či rockovej muzike, ale aj v metale. Pevne dúfam, že sa speváčky čoraz častejšie budú objavovať aj v týchto žánroch. Na ten STRATOVARIUS som zvedavý.

Z dôveryhodných zdrojov som sa dozvedela, že sa vám ozval Kai Hansen, po tom, ako ste mu venovali cédečko a vraj bol úplne nadšený vašou muzikou. Mám spoľahlivé informačné zdroje?

S GAMMA RAY sme hrali trikrát a veľmi sme sa im páčili, tak isto ako Roland Grapow, ani oni nepočítali s tým, že na Slovensku je taká speedová kapela. Asi majú aj naše CD, keďže im sedí naša muzika.

Ešte je asi predčasné hovoriť o novom albume, hoci promo materiál čo-to naznačil. Vokály pripadnú výlučne tebe alebo sa o ne podelíš s Hrncom? Na promáči ma zaujal práve váš hlasový kontrast, ktorý by celý album oživil. Neuvažovali ste nad tým?

Na novom albume budem spievať všetky vokály ja, aby výsledok znel jednotne, možno tam bude duet s jedným kvalitným spevákom. To sa nechajte prekvapiť.

Ďakujem za rozhovor. Nech sa darí tebe a kapele.

Rozhovor pre Metalopolis net pripravila Petra


 

wilsen-nahled
od Packa v 05 kvě 2009, 22:56 -mkmb-mámo kup mi booster

Ahoj Peter. Jsem velmi rád, že jsi přijal mojí nabídku na rozhovor. Je to dobrá příležitost přiblížit našim čtenářům, jaká je situace metalových kapel na Slovensku. Představ tedy fanouškům kapelu Tristana.

Kapela Tristana je z Považskej Bystrice,vznikla v polovici 90 rokov a štýlovo má najbližšie k power metalu. Po mnohých demách vyšiel v roku 2003 prvý album Back to the future. Ako predkapela sme pár krát hosťovali na koncertoch Gamma ray, či Masterplan a v súčastnej dobe nám vychádza nový album Zircon street.

Kde jste přišli na ten název? Prozraď, co Tristana znamená.

S týmto názvom vraj prišiel bývalý gitarista Stano Valla a je to názov nejakej historickej lode, ktorej osud ho asi zaujal.(či sa potopila to neviem:)

Jaký byl vývoj kapely. Měli jste už od začátku jasno, jaký styl budete hrát, nebo jste si řekli, že něco zkusíte a uvidí se, co z toho vyleze?

Keď Tristana vznikala mala úplne inú tvár, myslím tým štýl, členov aj smerovanie. Osobne som pri tom tiež nebol. Začínalo sa s klasickým heavy metalom, ktorý neskôr preklenul do heavy speedu, čo je cítiť hlavne na prvom albume. Ja som prišiel do kapely v roku 2003, keď sa prvý album vydával.Personálne sa to často menilo, začali sme spomalovať,podlaďovať sa a hrať power.V súčastnosti sa ten power snažíme okoreniť gothickými prvkami, čoho dôkazom sú skladby na Zircon street.

Jakou máte na Slovensku pozici? Myslím tím, jakou míváte návštěvnost na koncertech a všeobecně, jak jsou u vás koncerty navštěvované?

Na Slovensku je zopár dobrých metalových kapiel, z ktorých žiadna nejako extra nevyčnieva. Nemá kde, ten priestor tam zatiaľ nieje. Na vlastných koncertoch sa fanúšikovia počítaju na desiatky, na veľkých komerčných festivaloch sa hráva v nevýhodnom čase a predskakovať nejakú svetovú kapelu sa podarí iba občas.

A jak často koncertujete? Jak je pro vás obtížné sehnat koncert?

Tieto veci sú relatívne, silnejšie obdobia striedajú slabšie, priemer si netrúfnem napísať. Minulý rok bol pomerne vydarený. V momentálne sme dlhšie nehrali, keďže som bol v zahraničí. Zohnať menší klubový koncert sa dá celkom ľahko, horšie je to s akciami, kde sa dá čosi zarobiť, alebo sú z hľadiska návštevnosti a organizácie lukratívne .

Vzhledem k tomu, že zpíváte v Angličtině, tak se určitě orientujete i na zahraničí trh. Zaznamenali jste nějaké úspěchy i za hranicemi?

Zahraničie je pre nás momentálne prvoradé. Prvý album sa v Ázii predával celkom slušne, okrem toho máme zopár fanúšikov za hranicami okolitých krajín. Nový album je tiež určený pre zahraničného vydavateľa, nejaké ponuky máme, bude záležať najmä na podmienkach, ktoré sú v tomto ekonomicky ťažkom čase na dlhšie uvažovanie.

Já osobně sem vás slyšel na Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí a moc jste se mi líbili. Kde všude koncertujete a jaké jste měli od tamních fanoušků ohlasy?

Najviac hrávame na Slovensku potom v Čechách. Na jeseň máme niečo sľúbené aj do Maďarska. Takmer vždy sa stretávame s pozitívnymi reakciami od fanúšikov, ktorí sú prekvapení. že aj na Slovensku sa hrá prepracovaný power zo slušným zvukom.

Máte nějakou statistiku o tom, jak se prodávají vaše CD? Myslím u vás doma a v zahraničí?

To presne neviem. Určite je to trojciferné číslo a najviac kúskov z debutového albumu sa predalo do Japonska.

Můžeš nám trochu popsat slovenskou metalovou scénu? V Čechách si kapely navzájem pomáhají a vyměňují si koncerty. Je to na Slovensku stejné?

Z určitej časti je to podobné, niektoré kapely to praktizujú. V Čechách je to myslím rozvynutejšie. Je ťažko písať o nejakej scéne. Keď by sa niekto spýtal nezainteresovaného človeka (akých je drvivá väčšina), aby povedal názov nejakej slovenskej metalovej kapely, musel by dlho rozmýšľať. Úplne profesionálna neexistuje.

A jak by si porovnal Slovenskou metalovou, potažmo rockovou scénu se zahraniční? Vždycky mi připadalo, že slovenské kapely jsou dál, než české, ať už se to týká zvuku, nebo písních samotných.

Dobré piesne či zvuk nestačí. V Čechách máte silný „folk“ metal, Kabát patrí medzi hudobnú smotánku, Maďari majú Ektomorf, ktorý má gigantického nemeckého vydavateľa a klipy na VH1 a MTV, Poliaci legendu Vader. U nás sa metal skončil keď Tublatanka začala hrať priemerný rock a Metalinda „akože hudbu“.

Právě makáte na novém CD Zircon Street, jehož ukázky si můžou fanouškové poslechnout i na našem serveu.Mě osobně spadla čelist, když jsem si to pouštěl. Zvuk je naprosto skvělý. Prozraď nám nějaké informace, jak album vznikalo.

Dalo by sa povedať že album sme už dokončili. Nahrávalo sa v PH štúdiu v Trenčíne. Trvalo to dosť dlho, lebo dosiahnuť kvalitný zvuk je v našich štúdiach náročné. Zvukára sme bombardovali s nahrávkami svetových kapiel a neustále porovnávali. Nakoniec je výsledok porovnateľný. Keď to počul Roland Grapow, bol tiež príjemne prekvapený.

Máte nějakého producenta, který dohlíží na konečný výsledek?

Nie, všetko sme robili podľa vlastného usúdku.

Kde berete nápady a inspiraci?

Album Back to the future bol dosť ovplyvnený germánskym happy metalom,tento druhý je melancholickejší, smutnejší. Zircon street je niečo chladné,ale elegantné. Tam niekde čerpáme.

Které skladby zpíváš nejraději a jaká je tvým favoritem? Pro mě je to jednoznačně skladba „Night of liar“.

Najradšej mám Hidden grace a najlepšie sa mi spieva Rock city, lebo je rozmanitá a dokážem sa v nej pocitovo „vyšantiť“.

Jak vznikají nové skladby? Někdo přinese nějaký nápad a společně na tom makáte?

Presne tak, nápadov je veľa, najmä ja a klávesák Steve nosíme novinky do skúšobne. Potom štandartne posúvame ďalej alebo separujeme:)

Představ prosím čtenářům členy kapely. Co dělají, jakou muziku poslouchají. Máte všichni podobné hudební cítění?

Na bicích nám opäť hrá jediný zakladajúci člen skupiny Kubo Blaško.Zircon street nahrával Miťo Scholz. Výmena prebehla len nedávno. Klávesakom je mladý, talentovaný Steve Melicherík, gitaristom Ivan Hrnčík, kapelník je basgitarista Laco Krabáč. Ja, Peter Wilsen spievam. Väčšina normálne pracujeme, jeden úspešne podniká. Hudobné cítenie máme podobné metal, hard rock, aor.

Znáš nějakou českou metalovou kapelu, která tě zaujala? Spolupracujete s českými kapelami?

Najviac asi Salamandra. V roku 2004 sme odohrali spoločné mini Česko slovenské turné a o niečom podobnom sme sa rozprávali aj prednedávnom. Keď niečo vymyslíme, zrealizujeme to pravdepodobne na jeseň 2009.

Můžou vás fanoušci v Čechách vidět naživo na některém letním festivalu?

České festivaly sme tento rok veľmi neoslovovali. Problémy na bubeníckom poste a môj zahraničný pobyt nás nakrátko zastavil a nebolo celkom isté, či budeme mať v lete čo ponúknuť. Našťastie je už všetko v poriadku a dúfam, že sa čo najskôr českému publiku opäť predstavíme.

Liší se mezi sebou Česko – Slovenské festivaly?

Po organizačnej stránke je to podobné. Nám sa hráva o čosi lepšie v Čechách. Mám pocit, že náš štýl je u Vás populárnejší a stretáva sa s väčším pochopením.

Rád bych se také zmínil o vašich webovkách. Jsou velmi pěkné a všem doporučuji je navštívit.Webmaster si zaslouží velké poděkování. Je vidět, že i v tomto směru nic nepodceňujete.

Je to dobrá práca nášho dvorného admina, fotografa a dizajnéra Maťa Slatkovského. Tieto veci sú pre kapelu nesmierně dôležité.

Pomalu se blížíme ke konci. Prozraď čtenářům vaše plány do budoucna. Co chystáte nového?

Album Zircon street, ktorý nám vyjde v najbližšom čase, videoklip k piesni Hidden grace, koncerty a všetko okolo hudby čo nás baví. Máme aj nové piesne, ktoré nás pevne verím poženú budúci rok do štúdia.

Chtěl by si něco vzkázat čtenářům našeho portálu http://www.mkmb.cz ?

Pozdravujem ich a rád sa s nimi stretnem na nejakom našom koncerte. Bez fanúšikov nieje kapela a ja všetkým našim ďakujem, že nám pomáhajú ňou byť.

Děkuji Ti za rozhovor a ať vám to šlape. Doufám, že se někdy uvidíme na nějakém vašem koncertě.

 

Rozhovor pre:mkmb Packa

Menu

SubmenuArchív-kategórie

Anketa

Zapoj sa do ankety

Translate